Menu

Public relations w 2021 roku

Nieoczekiwany wstrząs społeczno-gospodarczy roku 2020 miał wpływ nawet na najbardziej stabilne firmy. Bezprecedensowe ograniczenia związane z nieznanym dotąd życiem w pandemii przyniosły zmiany, po których nie tylko lokalna, ale i światowa gospodarka jeszcze przez długi czas będzie się stabilizować i odradzać. Ale karty zostały rozdane i musimy nauczyć się grać nimi najlepiej, jak tylko potrafimy. Trzeba zmienić zdanie, zaakceptować sytuację i na nowo dostosować dotychczasowe strategie marketingowe i PR, aby nasze działania biznesowe w kolejnym roku przyniosły efekty w dłuższej perspektywie.

Chociaż istnieje tendencja do trzymania się znanych, dobrze ugruntowanych struktur, nadszedł czas, aby ponownie rozważyć sytuację. Bądź elastyczny, podejmuj wyzwania i ucz się sprostać nowym wymaganiom rynku. Zainwestuj w długoterminowy PR, aby wzmocnić relacje z obecnymi klientami. Zmobilizuj mocne strony całego zespołu, motywuj się nawzajem i oczekuj jasnej i dobrze przemyślanej wizji, która doprowadzi Cię do sukcesu.

Na czym powinniśmy się skupić w tym roku, aby nasza komunikacja zewnętrzna była jak najbardziej efektywna?

Buduj poufne relacje z klientami

Pandemia jest wyzwaniem na wiele sposobów, ale z ludzkiego punktu widzenia łączy nas wszystkich. Paradoksalnie jesteśmy dzięki niej bliżej naszych klientów i konieczne jest zbudowanie długotrwałej, opartej na zaufaniu relacji. Spraw więc, aby Twoi klienci czuli, że są nieodzowną częścią zespołu i są zaangażowani w rozwój marki lub produktu. W dłuższej perspektywie to zrozumienie prowadzi do silniejszej marki i lojalności klientów, dzięki czemu możesz dalej poszerzać swoją bazę klientów w oparciu o rekomendacje.

Myśl długoterminowo

Nie skupiaj się na celach krótkoterminowych. Spójrz w przyszłość i opracuj długoterminową strategię marketingową i PR. Najbliższa przyszłość jest niepewna i dlatego konieczne jest budowanie trwałych osobistych relacji z klientami. Nie musisz obawiać się trzymania się ustalonego budżetu i inwestować w budowanie długofalowej komunikacji nie tylko ze społecznością klientów, ale także w ramach wewnętrznej infrastruktury firmy oraz z innymi firmami na rynku. Podczas komunikacji z klientami używaj osobistego i spójnego tonu i pracuj nad poprawą komunikacji w sieciach społecznościowych i innych kanałach komunikacji. Zwróć szczególną uwagę na ich monitorowanie pod kątem intensywnych informacji zwrotnych.

Ucz się na własnych błędach

Aby stworzyć skuteczną strategię, możesz szczegółowo podsumować i ocenić wszystkie etapy swojej działalności w 2020 roku. Co osiągnąłeś i co możesz poprawić? Zobacz, co osiągnęła Twoja konkurencja i jakich błędów uniknęła w porównaniu z Tobą. Bądź wobec siebie krytyczny. Oceń wszystko z perspektywy obecnych wizji biznesowych i odpowiednio określ nową strategię, która może odnieść sukces w następnym roku.

Zdefiniuj wady, przyniesie to lepsze efekty pracy

Odnoszenie sukcesów jest ważne – ale nie zapominaj o słabościach marki i zewnętrznych zagrożeniach, które sprawiają, że Twoja przyszłość jest niepewna. Zidentyfikowanie tych wad umożliwia poszukiwanie sensownych rozwiązań, aby im w przyszłości zapobiec lub je zrekompensować. Opracuj dobrze zorganizowane filary treści, aby rozwiązać problemy.

Daj zielone światło cyfryzacji

Marketerzy są zgodni co do tego, że rok 2021 będzie czasem transformacji i nowych możliwości dla marketingu internetowego. Pomimo starannego utrzymywania istniejących kanałów społecznościowych, zwracaj wystarczającą uwagę na pojawiające się trendy. Skorzystaj z faktu, że klienci nauczyli się komunikować za pośrednictwem platform internetowych w ciągu ostatniego roku i używać ich do własnych celów. Jeśli koncepcja Twojej marki na to pozwala, zaoferuj swoim klientom nowe doświadczenia jako bonus, np. korzystaj z aplikacji AR na telefony komórkowe lub wybierz inne nowoczesne narzędzia, aby usprawnić interakcję z produktem. Bądź zabawny i nie bój się wyzwań – klient to doceni.

Pandemia spowodowała niepewność we wszystkich branżach i możemy jedynie orientacyjne oszacować przyszłe zmiany. Ale przyniosła nam także nową wiedzę o klientach i ich potrzebach, która tylko czeka na odpowiednią konwersję. Spójrz na swoją markę z innej perspektywy i zacznij rok 2021 z progresywną strategią!

Jestem zainteresowany/a
Wypróbuj Monitorę dla Twojej firmy.
Za darmo na 14 dni.