Menu

Pięć książek o PR i marketingu, które powinieneś przeczytać

Zapoznaj się z naszą listą polecanych książek, które zawierają sprawdzone porady od najbardziej znanych i fachowych ekspertów ds. Marketingu i PR na świecie. Te tytuły są nie tylko ciekawą lekturą na długie wieczory podczas pandemii, ale przynoszą zarazem mnóstwo inspiracji strategiami i kampaniami znanych marek!

David Ogilvy – Ogilvy w reklamie

Zacznijmy od najważniejszej pozycji, biblii komunikacji marketingowej, napisanej przez samego Davida Ogilvy’ego, ikony globalnej reklamy. Można by pomyśleć, że książka napisana ponad 30 lat temu nie może mówić w imieniu obecnej, szybko rozwijającej się branży reklamowej. Tak, czasy się zmieniają, ale podstawowe ludzkie potrzeby pozostają takie same. A David Ogilvy doradzi ci, jak uchwycić je w czasie.

Ta książka powinna stać się lekturą obowiązkową dla każdego w branży marketingowej. W książce nie tylko dowiesz się, jak osiągnąć wymarzoną pozycję lub jak napisać udany tekst – poszczególne rozdziały wprowadzają Cię w tajniki badań rynkowych i odkryją strategie, które działają w różnym czasie i w różnych grupach klientów. A jeśli uważasz, że książka straciła na aktualności, wystarczy przejrzeć Internet, by dowiedzieć się, ilu kluczowych specjalistów od marketingu nadal bierze sobie do serca rady tego mistrza. Bo czasy się wprawdzie zmieniają, ale wartości pozostają takie same…

Harold Burson – Biznes perswazji

Obok książki Ogilvy’ego, nie można zapomnieć też o biznesie perswazji legendy naszej branży, pana Harolda Bursona. Wiele recenzji mówi: „Jeśli Ogilvy napisał biblię reklamy, Burson dodał dziś nowe prawo do branży public relations”.

Harold Burson jest uważany za jedną z najbardziej wpływowych postaci public relations. W swojej książce opisuje 70 lat doświadczenia zawodowego, wyjaśnia, co w zasadzie public relations oznacza i jakich metod funkcjonalnych używa. Osobista historia łączy się z kultowymi momentami z historii, dzięki czemu jest dobrym przewodnikiem dla wielu profesjonalistów z branży marketingowej.

David Meerman Scott – Nowe zasady marketingu i PR

Po przeczytaniu dwóch poprzednich książek możesz zacząć poznawać możliwości, jakie oferują obecne technologie i środowisko cyfrowe. Dopiero gdy odnajdziemy równowagę między niezmiennymi zasadami a obowiązującymi trendami, możemy stworzyć ponadczasową i funkcjonalną kampanię marketingową.

Książka Nowe zasady marketingu i PR również nie należy do najnowszych, ale nadal oferuje wysokiej jakości i łatwy do zrozumienia przewodnik po coraz szybszym online marketingu. David Meerman Scott mówi: „Ważnym jest, aby wysłać właściwą wiadomość do właściwych użytkowników we właściwym czasie”. Autor skupia się na długoterminowym aspekcie budowania relacji z klientami i gromadzi w jednym miejscu wszystkie porady dotyczące odpowiednich studiów przypadku.

Tony Langham – Zarządzanie reputacją: przyszłość komunikacji korporacyjnej i public relations

Choć budowanie dobrej reputacji wydaje się być kamieniem węgielnym każdego działu public relations odnoszącego sukcesy biznesu, o dziwo nie znajdujemy zbyt wielu książek, które zawierałyby rzeczowe, znaczące porady, jak to zrobić. Autor książki, Tony Langham, twierdzi, że „reputacja to przyszłość public relations i komunikacji korporacyjnej”. I właśnie tego dowodzą studia przypadków odnoszących największe sukcesy firm marketingowych na świecie.

Oprócz wielu imponujących modeli i diagramów, książka zawiera różnorodne eseje motywacyjne i ekskluzywne wywiady z prezesami czołowych światowych firm. Zajmuje się aktualnymi tematami, takimi jak fałszywe wiadomości, cyberbezpieczeństwo czy zastraszanie w Internecie. Znajdują się tam również wypowiedzi prawie czterdziestu czołowych światowych dyrektorów, wyjaśniające, w jaki sposób poprawili reputację swojej firmy. Ta książka powinna stać się niezbędnym źródłem wiedzy zarówno dla wszystkich osób zajmujących czołowe stanowiska marketingowe, jak i studentów planujących w przyszłości pracę w tej branży.

Alexander Jutkowitz – Strategiczny narrator: Content marketing w erze wykształconego konsumenta

Historie nigdy nie zostały utracone z naszego świata. Właściwa historia określa nasze miejsce na tym świecie. Dotyczy to również Twojej firmy.

Alexander Jutkowitz zajmował wiele interesujących stanowisk w branży architektury cyfrowej, polityki i kreatywności w ponad 30 krajach na całym świecie, a teraz łączy całe swoje doświadczenie jako CEO odnoszących sukcesy międzynarodowych firm. Na wielu przykładach tych marek pokazuje, w jaki sposób w krótkim czasie można dzięki odpowiedniej koncepcji kreatywnej przekształcić słabości w nowe możliwości. Książka wyjaśnia, w jaki sposób budowanie historii może wzmocnić indywidualny i zbiorowy potencjał twórczy, pomaga zrozumieć strategie opowiadania historii i zawiera porady, jak rozpowszechniać historie w dzisiejszym środowisku cyfrowym. „Przekraczaj demograficzne stereotypy i skup się na momentach, które nas łączą” – radzi autor.

Jestem zainteresowany/a
Wypróbuj Monitorę dla Twojej firmy.
Za darmo na 14 dni.