Menu

Jak sieci społecznościowe zmieniły PR?

Obecność w sieciach społecznościowych i public relations są obecnie nieodzownymi elementami komunikacji marki. Czy te dwa działy powinny połączyć się w jeden? Niezależnie od tego, czy zamierzasz je zintegrować już w najbliższym czasie, czy może dopiero pomału przygotowujesz się do ich bliskiej współpracy, przeczytaj nasze wskazówki, jak je połączyć, aby Twoja firma uzyskała dzięki tej symbiozie maksymalne korzyści.

Dziedzina Public Relations nieustannie się zmienia – a wraz z nią niezbędna wiedza, umiejętności i narzędzia. Jednak pojawienie się sieci społecznościowych miało największy wpływ na PR. Ten nowy rodzaj mediów raz na zawsze zmienił sposób, w jaki udostępniamy i promujemy wiadomości i historie. 

Dziś specjaliści od PR muszą codziennie zmagać się z niekończącym się napływem wiadomości i postów w sieciach społecznościowych. Jednocześnie muszą być stale czujni i przygotowani na ewentualny kryzys, który może wybuchnąć po początkowo niepozornej reklamacji klienta. Dlatego zawsze istnieje plan kryzysowy, który firma przygotuje na nieprzyjemną sytuację.

Jak łączą się sieci społecznościowe i public relations?

Wraz z pojawieniem się marketingu w mediach społecznościowych niektórzy specjaliści od PR zaczynają zdawać sobie sprawę, że istnieje naturalny związek między nimi a public relations. Obie opierają się na komunikacji. Portale społecznościowe wzmacniają też zasięg pracy prasy – umożliwiają szybsze i skuteczniejsze dotarcie do większej liczby osób. Najlepszym przykładem są informacje prasowe, które docierają do różnych odbiorców za pośrednictwem sieci społecznościowych. Do tej pory działania public relations skierowane były tylko do „wybranych” grup osób, ale wraz z pojawieniem się sieci społecznościowych pojawiła się możliwość dotarcia do szerszej publiczności.

Praca prasowa w sieciach społecznościowych umożliwia Twojej marce rozwijanie bardziej osobistych relacji z klientami w przyjemny, przystępny i naturalny sposób. Specjaliści od PR będą dosłownie w swoim żywiole, pisząc każdy post. Dobrze wiedzą, jak zaangażować w komunikację influencerów i za pomocą czego pomóc wprowadzić reklamowany produkt Twojej marki do podświadomości klientów, aby udawało Ci się budować z nimi relacje, na których Twoja firma może później skorzystać.

Jak połączyć public relations i sieci społecznościowe?

W niektórych organizacjach te dwa działy już dawno współpracują ze sobą, podczas gdy w innych firmach wciąż działają niezależnie od siebie. Jak możesz je połączyć, aby uzyskać właściwe wyniki dzięki tej współpracy?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wszelka komunikacja o Twojej marce powinna sprawiać wrażenie, że powstaje ona bezpośrednio w Twojej firmie. Obecnie oba działy komunikują na ten sam temat na różne sposoby, co może być dezorientujące dla odbiorców. Dlatego od samego początku stwórz strategię, która jednoczy działy PR i sieci społecznościowych. Odbiorcy mogą skorzystać na ich ścisłej współpracy, ponieważ komunikacja staje się spójna i bardziej jednolita.

1. Klienci: zespół sieci społecznościowych jest bardzo blisko klientów i ma przegląd, które formy komunikacji i reklamy sprawdzają się w przypadku Twojej marki. W ten sposób oferuje interesujący wgląd dla specjalistów PR, którzy mogą przeszukiwać sieci społecznościowe w celu uzyskania opinii lub treści generowanych przez użytkowników (treści stworzonych przez odwiedzających stronę internetową), które mogłyby zostać wykorzystane w innych kampaniach.

2. Etyka: jako marka zdecydowanie nie chcesz, by Twoja komunikacja brzmiała nie na miejscu lub nawet “bezdusznie”. Zaangażuj więc swój dział PR, który może przekazać ci ważne informacje zwrotne, aby pomóc w poprawie komunikacji. Dzięki swojemu doświadczeniu specjaliści od PR dobrze wiedzą, które treści są odpowiednie i odpowiadają firmowym wartościom. Z ich pomocą zespół społecznościowy może stworzyć komunikację, która pokrywa się również z innymi działaniami firmy.

3. Udostępnianie: automatycznie dodawaj linki z firmowych sieci społecznościowych do komunikatów prasowych. W ten sposób dziennikarze i grupy docelowe mogą szybko i łatwo skontaktować się z Tobą w razie potrzeby.

4. Komunikacja kryzysowa: bardzo ważne jest, aby zespoły PR i serwisów społecznościowych spotkały się w przypadku kryzysu i wspólnie koordynowały wszelką komunikację z opinią publiczną. Zespół sieci społecznościowych jest czasem pierwszym, który dowiaduje się o potencjalnym kryzysie, dzięki czemu może na czas zaalarmować dział PR, aby wspólnie zdecydować o kolejnych krokach.

5. Monitorowanie sieci społecznościowych: tak zwane “słuchanie społecznościowe” powinno teraz stanowić integralną część planu działania Twojego działu PR. Monitorując sieci społecznościowe, pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób ludzie otrzymują różne wiadomości i zobaczyć, czy wywołuje to pozytywne reakcje. Pozwala również obserwować, jak Twoja firma wychodzi z ewentualnego kryzysu.

Praca w „prasie społecznej”

Oddzielenie działów PR od zespołu sieci społecznościowej byłoby niewłaściwe. Spróbuj więc zorganizować pracę z “prasą społeczną”. Możesz zdecydować się bądź na zbudowanie jednego, wspólnego zespołu, albo na organizację ścisłej współpracy obu oddzielnych teamów.

Jestem zainteresowany/a
Wypróbuj Monitorę dla Twojej firmy.
Za darmo na 14 dni.